You are here
Home > Aktualności > Środki na innowacyjne projekty szansą na rozwój MŚP

Środki na innowacyjne projekty szansą na rozwój MŚP

wzrost

Środki przeznaczone na innowacje kierowane do mikro, małych lub średnich przedsiębiorców to szansa na rozwój działalności i stworzenie nowych lub ulepszonych produktów, usług czy tez technologii. 

Przedsiębiorcy w latach 2014-2020 są jednymi z największych beneficjentów funduszy pozyskiwanych z Unii Europejskiej. Prowadzisz firmę, masz pomysły na innowacje, ale nie wiesz, jak je sfinansować i wdrożyć? Warto poznać zasady, na jakich możliwe jest zdobycie takich środków.

Do kogo kierowane są środki unijne? Największa część dotacji przeznaczona jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Środki te przewidziano głównie w Programach Regionalnych województw oraz w ramach Programu Inteligentny Rozwój oraz Polska Wschodnia.

Wsparcie poza dotacjami. Bardziej korzystne jest też wsparcie poza dotacjami, czyli m.in. pożyczki i kredyty oferowane na preferencyjnych warunkach w porównaniu z komercyjną ofertą. Oznacza to niższe oprocentowanie, ale też mniej formalności i łatwiejsze uzyskanie zdolności kredytowej.

Kto ma największe szanse na zdobycie dotacji z UE? Duże szanse mają projekty realizowane w obszarach takich, jak projekty badawcze i wdrażanie innowacji – można skorzystać z Programu Inteligentny Rozwój, Programu Polska Wschodnia i programów w wybranym województwie. Firma działająca na wsi, jeśli wpisuje się w strategie lokalne, może też skorzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Pozyskanie dotacji a rozwój firmy. Każda, ale głównie mała i średnia ma potrzeby inwestycyjne oznaczające zakup sprzętu czy poprawę infrastruktury. Nie są to ogromne innowacje na światową skalę, ale mogą przyczynić się do rozwoju, poprawić działalność, pomóc wprowadzić nowy projekt lub usługę na rynek. Dostępne środki to przede wszystkim pożyczki, ale warunki spłaty są lepsze. Poza tym Fundusze Europejskie to również gwarancja spłaty dla banku, więc łatwiej będzie uzyskać też kredyt.

Kar, foto: Tumisu / Pixabay

Top