You are here
Home > Aktualności > Jakie badania należy wykonać przed leczeniem in vitro?

Jakie badania należy wykonać przed leczeniem in vitro?

Metody leczenia niepłodności

Zapłodnienie pozaustrojowe to skomplikowana procedura, która wymaga czasu, cierpliwości, ale także odpowiedniego przygotowania. Do zabiegu in vitro trzeba się odpowiednio przygotować. Zalecenia przekaże lekarz prowadzący, ale podpowiadamy, jakie badania są najczęściej zalecane. Szczegóły znajdziesz poniżej.

Procedury dotyczące in vitro są regulowane ustawą

Procedury dotyczące leczenia in vitro są regulowane ustawowo w naszym kraju. Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności (DZ. U. 2015 Poz. 1087) nakłada na kliniki oferujące tego typu terapie liczne obowiązki – m.in. obowiązkowe jest uzyskania zezwolenia Ministra Zdrowia na prowadzenie takiej działalności. Wśród wymagań zawartych w przywołanej ustawie jest również konieczność przeprowadzenia wstępnych badań u kobiet i mężczyzn, którzy zgłosili chęć leczenia niepłodności, m.in. metodą in vitro.

Badania do wykonania przed rozpoczęciem leczenia niepłodności

Badania wstępne

Na początku kobieta wykonuje takie badania jak cytologia oraz ocena stężenia AMH, FSH, TSH i prolaktyny. Mężczyzna z kolei bada nasienie – próbka poddawana jest analizie, która pozwala na wykrycie ew. nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu plemników oraz ustalenie parametrów nasienia.

Niezbędne jest wykonanie diagnostyki niepłodności, by ustalić przyczynę niepowodzeń. Gdy już wiadomo, że zabieg in vitro jest niezbędny, należy wykonać diagnostykę przedzabiegową.

Badania wymagane do in vitro

Konieczne są testy niezbędne do przeprowadzenia punkcji pęcherzyków jajnikowych. U kobiet są to: poziom glukozy we krwi na czczo, APTT, sód, potas, przeciwciała anty-HBc, wymaz z kanału szyjki macicy w kierunku Chlamydia Trachomatis metodą PCR, przeciwciała anty-HCV, VDRL (WR)p, grupa krwi, morfologia krwi, przeciwciała przeciwko cytomegalii w klasie IgG i IgM, przeciwciała anty-HIV 1,2, antygen HBs, przeciwciała przeciwko różyczce w klasie IgG i IgM oraz przeciwciała przeciwko toxoplazmozie w klasie IgG i IgM. Dodatkowo warto wykonać też USG piersi.

Z kolei u mężczyzn wykonuje się badanie grupy krwi, przeciwciała przeciwko cytomegalii w klasie IgG i IgM, przeciwciała anty-HBc, przeciwciała anty-HCV, przeciwciała anty-HIV 1,2, antygen HBs oraz VDRL (WR).

Do wykonania badań pobiera się po 10 ml krwi od kobiety i od mężczyzny, od mężczyzn także próbkę moczu, a od pań wymaz z szyjki macicy. Badania markerów infekcji są konieczne, by wykluczyć choroby wirusowe (jak wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, HIV) i infekcje bakteryjne (jak kiła).

Dodatkowo para wykonuje badanie grupy krwi. Panie czeka też badanie cytologiczne i badanie biocenozy, czyli stopnia czystości pochwy. Dodajmy, że badania zalecane do zabiegu in vitro mają określoną ważność. Często przed kolejną procedurą może okazać się, że trzeba je powtórzyć.

Ogólny stan zdrowia kobiety i mężczyzny oraz jakość gamet to kluczowe czynniki, które mają wpływa na skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego. Zanim lekarz pobierze komórki jajowe i połączy je z plemnikami, musi zlecić szereg badań i zapoznać się z wynikami.

Top