You are here
Home > Edukacja > Jak wybrać szkołę podstawową dla swojego dziecka

Jak wybrać szkołę podstawową dla swojego dziecka

wybór szkoły podstawowej dla dziecka

Wybór szkoły podstawowej nie powinien być przypadkiem. Nie wybieraj jej, kierując się jedynie lokalizacją placówki i swoją wygodą. To podstawa edukacji i ma znaczenie dla rozwoju i dalszego kształcenia Twojej pociechy. Podpowiadamy, jak wybrać dobrą szkołę podstawową dla dziecka – oto kilka wskazówek.

Wybór dobrej szkoły zaowocuje w przyszłości

Przez wiele lat rodzice decydowali o wyborze szkoły, kierując się głównie jej odległością od domu. O jakości i poziomie kształcenia mówiło się niewiele, a rankingów szkół nie było. Dziś można szybko sprawdzić, czy dana placówka jest dobra i polecana. 

Jest wiele szkół publicznych oraz prywatnych – wiele z nich ma atrakcyjne programy nauczania oraz zajęcia dodatkowe. Wybór szkoły jest bardzo ważny i ma wpływ na przyszłość dziecka. Ważne, by każdy rodzic miał możliwość podjęcia tej decyzji świadomie.

Podstawowe informacje o szkole – zrób research

Prawie każda szkoła ma swoją stronę internetową, a większość obiektów ma też profile w mediach społecznościowych. Warto tam zajrzeć, zapoznać się z kadrą, osiągnięciami, obejrzeć galerię zdjęć, dowiedzieć się, jakie ważne wydarzenia miały miejsce w historii szkoły. To jedynie wizytówka, dla są tu podstawowe informacje, a czasami też autorskie programy i cechy wyróżniające daną placówkę czy jej sukcesy. 

Popytaj też rodziców innych dzieci – zapytaj o ocenę szkoły. Takie rekomendacje z pierwszej ręki są bardziej cenne niż polecenia znalezione w Internecie. Można też wybrać się na dzień otwarty, aby uzyskać pakiet informacji.

Na co zwracać uwagę, wybierając szkołę podstawową?

  • opinie innych rodziców,
  • bezpieczeństwo, 
  • programy i sposoby nauczania,
  • miejsce w rankingu i poziom nauczania, 
  • liczebność klas, 
  • profil szkoły i jego zgodność z predyspozycjami i zainteresowaniami dziecka,
  • liczba i rodzaje zajęć dodatkowych,
  • kadra nauczycielska, 
  • lokalizacja – odległość od domu,
  • wyposażenie i bogate zaplecze (m.in. boiska sportowe, basen, zaplecze informatyczne).

Szkoła prywatna czy państwowa?

Wiele rodziców ma taki dylemat. Każda szkoła państwowa i prywatna działa według tych samych przepisów i musi realizować tę samą podstawę programową. Jednak szkoły niepubliczne starają się przyciągać mniejszą liczebnością klas, indywidualnym podejściem do ucznia, rozszerzonym programem i ciekawą ofertą zajęć pozalekcyjnych – m.in. językowych, artystycznych (tanecznych, muzycznych, plastycznych itd.) czy sportowych. Szkoły o ekskluzywnym profilu prowadzą często nauczanie jedynie w języku angielskim, niemieckim czy francuskim.

Szkoła publiczna i szkoła prywatna – różnice

Szkoła publiczna. To placówka podlegająca pod samorząd terytorialny. Działa na zasadzie powszechnej dostępności, a nauka w niej jest bezpłatna. Obowiązuje rejonizacja, czyli szkoła ma obowiązek przyjąć każdego ucznia zamieszkującego w jej obwodzie. 

Szkoła prywatna / niepubliczna / społeczna. To rodzaj szkoły prowadzony przez osobę fizyczną lub prawną. Jest finansowana z czesnego, które opłacają co miesiąc rodzice uczniów. Musi działać zgodnie z regulacjami Rozporządzenia MEN z dnia 30 kwietnia 2007 r., czyli m.in. realizować taką samą podstawę programową, siatkę godzin i wymagania, jak każda szkoła publiczna. Szkoła społeczna to placówka, której założycielem może być fundacja czy stowarzyszenie.

Szkoła szkole nierówna Nauka w prywatnej szkole podstawowej to spory wydatek – co najmniej około 2000 zł miesięcznie. Wiele zależy od miasta, nasz przykład dotyczy Warszawy. Placówka prywatna będzie jednak dobrym pomysłem, ponieważ daje dziecku możliwość nauki w mniejszej klasie. Wrażliwe dzieci dużo lepiej czują się w mniejszej grupie, a co za tym idzie – łatwiej im się skupić i uczyć.

Kar, foto: White77 / pixabay

Top