You are here
Home > Aktualności > Czym są okresy sensytywne?

Czym są okresy sensytywne?

dzieci

Czy zastanawialiście się kiedyś, czemu wszystkie dzieci uczą się mówić lub chodzić w podobnym wieku? Dowiedz się, czym są okresy sensytywne i jak je mądrze wykorzystać w rozwoju dziecka!

Tajemnica okresów sensytywnych

Każde dziecko rozwija się indywidualnie. Mimo to można wyróżnić pewne etapy w życiu malca, kiedy jest on zafascynowany jedną czynnością i wciąż dąży do jej wykonywania. Może to być nauka chodzenia, języków, liczenia itp. Oznacza to prawdopodobnie, że dziecko jest właśnie w tzw. okresie sensytywnym, czyli krytycznym okresie wrażliwości na bodźce środowiskowe. Znane w historii przykłady tragicznych historii “dzikich dzieci” więzionych przez porywaczy lub okrutnych opiekunów pokazują, że jeśli dziecko w okresie sensytywnym nie otrzyma możliwości kształtowania swoich umiejętności, może już nigdy w pełni jej nie wykształcić (np. nie nauczyć się mówić).

Jak wykorzystać wiedzę o okresach sensytywnych?

W Internecie znaleźć można tabele pokazujące rozpoznane dotąd okresy. Widać tam, że istnieje wiek dziecka, w którym warto skupić się na rozwoju muzycznym, nauce języków czy zachęcaniu do sportu. W tym okresie dziecko nie tylko będzie robić te czynności chętnie, ale też przyjdą mu one łatwiej. Warto więc w tych konkretnych momentach stymulować rozwój dziecka w danym obszarze, jednak tylko zachęcając go do pewnych aktywności, nigdy zmuszając. Jeśli to możliwe, starajmy się nie wyręczać dziecka w wykonywaniu czynności. Warto zaznaczyć, że choć tabelki są pomocne, to najważniejsza jest uważna obserwacja własnego dziecka. Zwróćmy uwagę na czynności, które dziecko robi z pasją i do których chce ciągle wracać.

Olga, foto: PublicDomainPictures / Pixabay

Top