You are here
Home > Aktualności > Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni to jedna z najważniejszych i najpopularniejszych imprez kinematograficznych w Polsce, podczas której rozdawane są „Złote Lwy”.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych organizowany jest od 1974 roku, ale na początku odbywał się w Gdańsku – aż do 1986 roku. Obecna nazwa była też pierwotną, ale funkcjonowała do 2011 roku. Następnie zmieniono ją na Gdynia Film Festival w 2012 roku, a także Gdynia – Festiwal Filmowy w latach 2013-2016).

To niezwykle ważne i cenione wydarzenie, są wtedy wyświetlane i oceniane polskie filmy fabularne, które nakręcono w ciągu roku od poprzedniego festiwalu. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to również okazja, aby wręczyć główną nagrodę – „Złote Lwy”. Warto wspomnieć także o imprezach towarzyszących temu wydarzeniu, tj. Konkursie Kina Niezależnego i Konkursie Młodego Kina.

Przypomnijmy, że w tym roku nagrodą uhonorowano „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego, a w 2017 r. „Cichą noc” Pawła Domalewskiego. Zwykle można obejrzeć tu kino ambitne, angażujące znakomitych aktorów, reżyserów (za role pierwszo – i drugoplanowe) oraz operatorów. „Złote Lwy” są przyznawane także m.in. dla najlepszego reżysera, reżysera debiutującego, operatora, montażysty, scenografa, aktorów, za dźwięk, muzykę, charakteryzację, kostiumy, film krótkometrażowy itd.

Nie wszyscy wiedzą, żepodczas festiwalu wręczane są też „Srebrne Lwy”, „PlatynoweLwy” oraz wyróżnienia – jedno z nich zdobył w tym roku słynny„Kler” Wojtka Smarzowskiego. Film zdobył ponadto NagrodęPubliczności, wzbudzając ogromną sensację, ale i emocje widzów.Na festiwalu rozdawane są też „Złoty Pazur” (w tym roku „Nina”Olgi Hajdas) oraz Nagroda Specjalna.

KKw,fot.igorovsyannykov/Pixabay

Top