You are here
Home > Aktualności > Teatr Muzyczny w Gdyni

Teatr Muzyczny w Gdyni

Gdynia słynie jako miasto należące do pięknego i popularnego Trójmiasta, ale ma swój indywidualny charakter – warto jednak zwrócić uwagę także na jej inne oblicze. Gdynia to miasto kultury!

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni jest największym teatrem muzycznym w całej Polsce i drugim teatrem w Polsce! Za kryterium bierzemy oczywiście liczbę miejsc na widowni. Większy od niego jest tylko Teatr Wielki w Warszawie.

Teatr Muzyczny w Gdyni może pomieścić ponad 1580 widzów na trzech scenach łącznie. Swoje imię teatr zawdzięcza pierwszej dyrektor, a zarazem wybitnej reżyser wystawianych spektakli. W 2010 roku teatr przeszedł rozbudowę i został zdecydowanie unowocześniony.

Duża Scena zwiększyła pojemność do 1070 osób, wybudowano także Nową Scenę z kolejnymi 300 miejscami. Powierzchnia teatru wynosi od tej pory 19 000 metrów kw., ponadto gmach ma nowy kształt i już sama budowla przyciąga wzrok.

W ramach ciekawostki można dodać, że podczas otwarcia teatru na nowo, w 2013 roku, odbyła się premiera musicalu „Chłopi”. Teatr prężnie działa i ma wielu swoich miłośników w całej Polsce. Rocznie odwiedza go ponad 100 tysięcy widzów, każdego roku organizowane są tutaj m.in. Ladies’ Jazz Festival oraz Festiwal Teatrów Muzycznych.

Teatr żyje jednak nietylko muzyką – to właśnie w nim odbywa się też słynnyFestiwal Polskich Filmów Fabularnych, najważniejsze wydarzeniekinematograficzne w Polsce. Co ciekawe, w jego budynku mieści sięPaństwowe Policealne Studium Wokalno-Aktorskie im. DanutyBaduszkowej, które funkcjonuje od 1966 roku.

KKw, fot.383961/Pixabay

Top