You are here
Home > Edukacja > Zabawy edukacyjne na wakacje

Zabawy edukacyjne na wakacje

gra

Koniec szkoły to początek odpoczynku i zabaw, ale warto korzystać też z różnych form nauki przez zabawę – oto najpopularniejsze zabawy edukacyjne na lato! Sprawdź, jak pożytecznie spędzać czas z dzieckiem.

Nauka najłatwiej wchodzi do głowy w trakcie zabawy. Jeśli dziecko nie wie, że przyswaja wiedzę czy zdobywa doświadczenie, wychodzi mu to najlepiej. Wykorzystaj wakacje, by np. nadrobiło zaległości albo nauczyło się czegoś nowego, ale nie zmuszaj go do wkuwania. z nim Dobrym pomysłem będzie nauka przez zabawę, bo przyniesie dziecku porcję frajdy, ale też sprawi, że zdobyta wiedza pozostanie w jego głowie dłużej.

Nauka matematyki w kuchni

Twoje dziecko lubi gotować? Wykorzystaj to, bo będzie to dobra okazja do poćwiczenia matematyki. Dzielenie ciasta, liczenie warzyw, gości itd. to podstawa, ale pokuś się też o zadanie, ile porcji sorbetu można uzyskać z kilograma truskawek, skoro na jedną porcję przypada… 20 sztuk owoców! Użyj kreatywności, aby dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić.

Gry planszowe – mózg nie lubi nudy!

Wszechstronnie rozwijają i pobudzają wyobraźnię – jest ich tak wiele, że można wybrać coś dla siebie, a każda będzie rozwijać inne umiejętności. Jedne pomogą w liczeniu, inne rozwiną zdolność logicznego myślenia, wzbogacą wiedzę z przyrody itd. Są też gry umożliwiające różne tryby rozgrywki – warto wykorzystać je maksymalnie różne partie. To również świetna opcja, aby wspólnie spędzić czas – np. z rodzicami, dziadkami, kolegami albo wszystkimi, organizując zawody.

Na wycieczce, na biwaku

Wycieczki pobudzają kreatywność – wymyślajcie wspólnie historię, ćwiczcie umiejętność snucia opowieści itd. Jednak wspólne wycieczki uczą też radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami i wielu zdolności manualnych.

Karo, f: Peggychoucair / Pixabay

Top