You are here
Home > Zdrowie i rodzina > Rozwód staje się koniecznością

Rozwód staje się koniecznością

Hala rozwodowa

Zdecydowaliście się na rozwód? Jeśli widzicie jeszcze dla siebie szansę, warto rozważyć terapię małżeńską, jeśli chcecie zakończyć ten proces bez kłótni, wskazane będą mediacje.

Mediacje są jedną z rozwiązań dla postępowania sądowego rozwiązywania problemów stron, również podczas rozwodów. Mają one charakter dobrowolny, co oznacza, że zawsze każda ze stron może od niej odstąpić. Co więcej jest poufna, rozmowy z mediatorem są objęte tzw. tajemnicą mediacji. Efektem zwykle jest ugoda albo stwierdzenie, że do niej jednak nie doszło.

Warto spróbować mediacji – wspólne rozmowy mogą doprowadzić do ustaleń i kompromisu, co zdecydowanie przyspieszy zakończenie sprawy. Wiele osób myli mediacje z terapią dla par, tymczasem celem mediacji nie jest ratowanie małżeństwa. Radca prawny w mediacji może występować jako mediator albo pełnomocnik jednej ze stron – nie w obu rolach w jednym postępowaniu.

Przede wszystkim mediacje mają doprowadzić do ustalenia zasad rozstania, które zaakceptują obie strony. Mogą rozważać konkretne rozwiązania – m.in. rozwód bez orzekania o winie, kontakty z dzieckiem itd. Mediacja jest zatem krótkoterminowa i ma konkretny cel.

Mediator musi mieć jednak odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia – mogą go wybrać obie strony wspólnie albo sąd. Jego rola jest bardzo ważna, bo mediator rozmawia z każdą ze stron z osobna, a później razem z parą. Czasami trzeba zorganizować dodatkowe spotkania. Dla wielu osób rozmowa przez bezstronną osobę trzecią – np. adwokatem pełniącym funkcję mediatora – jest dużo łatwiejsza niż bezpośrednia rozmowa.

Fot. MichaelDBeckwith

Top