You are here
Home > Aktualności > Radca prawny a adwokat – jakie są różnice?

Radca prawny a adwokat – jakie są różnice?

Radca prawny to zawód znany, popularny i ceniony, ale nie każdy ma świadomość zakresu pracy radcy i często utożsamia go z adwokatem. Nie jest to po prostu doradca, który nie bierze bezpośredniego udziału w sprawie.

Uprawnienia radców prawnych oraz adwokatów są podobne i radca może nas reprezentować w sprawach rodzinnych, majątkowych, prawa pracy i prawa cywilnego czy też ubezpieczeń społecznych. Jeśli zaliczacie się do grupy osób, która nie wie, czym zajmuje się radca, poniżej znajdziecie wyjaśnienie.

Radca prawny – wolny zawód

Radca prawny to dosyć nowy zawód – najpierw służył obsłudze prawnej przedsiębiorstw państwowych, a zakres pracy był dość ograniczony. Można było wykonywać tę pracę tylko będąc zatrudnionym przez jakąś firmę. Była to zatem typowo administracyjna praca.

Z czasem kompetencje te się rozszerzyły, a radca prawny stał się zawodem wolnym. Wrosły więc zarówno uprawnienia, jak i charakter pracy, przypominając coraz bardziej prawa i obowiązki adwokata. Zakres spraw wciąż się zwiększa – teraz radca jest pełnoprawnym przedstawicielem w wielu sprawach.

Coraz więcej kompetencji

Obecnie radcowie bardzo często występują w sądach, występują przed urzędami i sądem, udzielają porad prawnych, przygotowują opinie prawne w różnych sprawach, opracowują projekty aktów prawnych. W sprawach rozwodowych, problemach z podziałem majątku, opieką nad dziećmi i alimentami, w sprawach dotyczących spadków i darowizny, odszkodowań i ubezpieczeń, roszczeń wobec pracodawcy może pomóc zarówno adwokat, jak i radca prawny – udzielą porady i mogą reprezentować klienta.

Reprezentowanie klienta

Do radcy możemy zgłosić się o pomoc w przypadku spraw z zakresu sądu administracyjnego, rodzinnego, cywilnego. Radca nie ma jedynie uprawnień, aby reprezentować klienta w sprawach karnych lub karnoskarbowych – wtedy trzeba zgłosić się o pomoc do doświadczonego adwokata, a radca może występować jako pełnomocnik strony. Różnica między tymi zawodami sprowadza się zatem tylko do prawa karnego. Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Tylko radcowie mogą być zatrudnieni na umowę o pracę.

KKw, fot.geralt/Pixabay

Top