You are here
Home > Ciekawostki > Perspektywy 2020 – ranking

Perspektywy 2020 – ranking

Znamy wyniki 21. edycji prestiżowego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy. Na pierwszych miejscach – bez niespodzianek – znalazły się uczelnie, które rywalizują ze sobą o zwycięstwo od lat – Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. 

21. edycja Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy

W trakcie uroczystości zorganizowanych 17 lipca 2020 roku w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie poznaliśmy wyniki XXI Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020. Gala to uroczystość cykliczna, której edycje odbywają się co roku. 

Ranking Perspektyw bierze pod uwagę aż 29 wskaźników, które są grupowane w siedem kryteriów: Efektywność naukowa, Prestiż, Potencjał naukowy, Potencjał dydaktyczny, Absolwenci na rynku pracy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Na tej podstawie poszczególne uczelnie zdobywają punkty, a następnie miejsce w prestiżowym rankingu. 

Jeden z najlepszych rankingów edukacyjnych świata 

Co ważne, ranking ten jest jednym z najbardziej rozbudowanych rankingów edukacyjnych na całym świecie, a także jednym z czterech, które mają międzynarodowy certyfikat jakości. Stanowi nieodzowną pomoc dla maturzystów, którzy muszą wybrać najlepszy kierunek i uczelnię. 

Perspektywy 2020. Nie obyło się bez niespodzianek

Szczegółowe wyniki opublikowane są na łamach miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy”, a także na portalu: www.ranking.perspektywy.pl. Poniżej zamieszczamy TOP 10 uczelni akademickich w Polsce, ale warto zapoznać się z całym materiałem, gdyż są niespodzianki. Poza tym ranking uwzględnia także najlepsze kierunki studiów. 

1. Uniwersytet Jagielloński 100,0

2. Uniwersytet Warszawski 95,6

3. Politechnika Warszawska 78,9

4. Akademia Górniczo-Hutnicza (Kraków) 77,2

5. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (Poznań) 76,5 

6. Politechnika Wrocławska 65,6

6. Gdański Uniwersytet Medyczny 65,2

8. Politechnika Gdańska 62,5

8. Politechnika Łódzka 62,4

10. Uniwersytet Wrocławski 60,8

10. Pomorski Uniwersytet Medyczny 60,6.

Warto dodać, że wśród uczelni niepublicznych zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, drugie miejsce zajął SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, a podium zamyka Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Pierwsze miejsce wśród publicznych uczelni niezawodowych zwyciężyła Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. 

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020 – 4 rankingi w 1

Ranking ten składa się w zasadzie z czterech, gdyż jest podzielony tematycznie, zależnie od misji pełnionej przez polskie uczelnie. Wyróżniamy zatem:

Ranking Uczelni Akademickich – uwzględnia wszystkie szkoły wyższe mające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora (wyjątek: uczelnie artystyczne); 

Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmuje niepubliczne szkoły wyższe mające uprawnienia do edukacji minimum na poziomie magistra;

Ranking Państwowych Uczelni Zawodowych – uczelnie publiczne mające uprawnienia do kształcenia na poziomie magistra lub licencjata (inżyniera);

Ranking Kierunków Studiów – obejmuje 70 najpopularniejszych kierunków studiów (w tym: Ranking Studiów Inżynierskich i Ranking Studiów Medycznych).

Lena.k, f: weisanjiang / pixabay

Top