You are here
Home > Edukacja > Montessori w domu dla początkujących – czy to dobry pomysł?

Montessori w domu dla początkujących – czy to dobry pomysł?

Bawiące się dziecko

Zastanawiasz się, czy edukacja domowa ma sens? Rozważasz w dodatku wybór metody Montessori? Poniżej znajdziesz kilka informacji na temat tej pedagogiki – zapoznaj się z nimi, a będzie Ci łatwiej podjąć decyzję.

Montessori to przede wszystkim podejście do dziecka – indywidualne, nastawione na jego zrozumienie, pełne szacunku. Według tej metody warto obserwować i nie przerywać dziecka pracy, poznawania itd. Pomagać, nie ingerując czy przerywając.

Ważne jest też dawanie bodźców – a to wyzwanie w edukacji domowej. Trzeba otoczenie odpowiednio przygotować, aby dziecko mogło samo korzystać z materiałów i sprzętów. Powinny one rozwijać zmysły, uczyć koncentracji i samodzielności, ale i interesować, zachęcać do aktywności, pobudzać wszystkie zmysły (edukacja sensoryczna).

Warto wprowadzić zasady Montessori także do życia domowego, aż stanie się stylem życia. Staraj się przygotować dziecko do życia w społeczności, nauczyć go samodzielności i odpowiedzialności, postawić na sensoryczne poznawanie świata, a także pozytywnie motywować, ale nie wyręczać. Należy rozwijać różne zdolności, np. matematyczne, językowe itd. Metoda Montessori opiera się na prostych zasadach i jest dość intuicyjna. Podstawą jest wolność dziecka, np. w podejmowaniu wyborów, a także kreatywne inspirowanie.

Partner wpisu: przedszkole-montessori.wroclaw.pl

Ewe. / pixabay / thedanw

Top