You are here
Home > Aktualności > mLegitymacja w szkołach

mLegitymacja w szkołach

Szkoły mogą zacząć wnioskować o mLegitymacje – projekt już rusza i szkoły mogą zacząć składać wnioski. Pilotaż w jednej z mazowieckich gmin już się zakończył – teraz wszystkie szkoły mogą korzystać z tej wygody. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Na Mazowszu, w Halinowie, uczniowie mogą już korzystać z legitymacji szkolnej w… smartfonie. Zanim jednak pomysł wdrożono, przeszedł on wiele testów oraz pilotaż. Halinów jest pierwszą gminą w Polsce, w której Ministerstwo Cyfryzacji przeprowadziło pilotaż mLegitymacji. Projekt przetestowano także w szkołach w Siedlcach i Żyrardowie.

Teraz już każda szkoła może zgłaszać chęć udziału w tym projekcie – wystarczy podpisać porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Ministerstwo Cyfryzacji już podpisuje kolejne porozumienia z dyrektorami szkół – chętnych nie brakuje, bo mLegitymacja to ogromne ułatwienie.

mLegitymacje szkolne są wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych – zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Każdy uczeń, który otrzymał tradycyjną wersję dokumentu, może otrzymać także wersję mobilną. W razie utraty urządzenia mobilnego, będzie można ją unieważnić, aby nie narazić danych na niebezpieczeństwo.

Pomysł szybko się przyjął – spodobał się zarówno uczniom, nauczycielom, jak i też rodzicom. Dzieci często nie mieli przy sobie legitymacji – np. w kinie czy autobusie – a telefonu raczej nie zdarza im się zapomnieć, zostawić w domu. To nie wszystko – otóż mLegitymację będzie można zainstalować także w telefonie rodzica.

mLegitymacja zawiera wszystkie te dane, które do tej pory są w tradycyjnym dokumencie, czyli m.in. dane osobowe, nazwę i adres szkoły, numer legitymacji. Elektroniczna forma legitymacji – tak samo jak i papierowa wersja – to poświadczenie uprawnień uczniów do zniżek, np. ulgowych przejazdów komunikacją miejską lub pociągiem itd. Legitymacja ta przyda się także podczas zakładania karty w bibliotece lub w kinie.

A jak z kwestią zabezpieczenia danych? Uczniowie mają telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0. mLegitymacja to bezpieczne narzędzie pozwalające na weryfikację informacji, jakie znajdują się w papierowej legitymacji. Co więcej, posiada też zabezpieczenia – animowaną flagę oraz hologram. Przygotowano też aplikację mWeryfikator, dzięki której można sprawdzić autentyczność dokumentu.

KKw, fot. janjf93/Pixabay

Top