Home > Aktualności > Mieszkanie w akademiku – zalety i wady

Mieszkanie w akademiku – zalety i wady

akademik

Studenci z innego miasta często decydują się mieszkać w akademiku. Jest to tanie i popularne rozwiązanie, ale czy zarazem najlepsze?

Blisko, tanio… co jeszcze dobrego można powiedzieć o akademikach?

Nie ma co ukrywać, że decyzja o zamieszaniu w akademiku jest podejmowana zwykle z powodów finansowych. Za zakwaterowanie w domu studenckim zapłacimy znacznie mniej niż za wynajęcie mieszkania. Nie trzeba też płacić kaucji. Jako inną zaletę można wymienić lokalizację. Akademiki mieszczą się zazwyczaj na terenie kampusu, a więc blisko uczelni. Domy studenckie dają również możliwość świetnej integracji z innymi studentami. Mowa tu nie tylko słynnych imprezach, ale także o codziennym nawiązywaniu znajomości czy wspólnej nauce. Bliskość innych osób sprawia, że w trudnej sytuacji zawsze znajdzie się ktoś, kto Ci pomoże.

Czy w akademiku da się uczyć? Czyli o wadach domu studenckiego

Mieszkanie w akademiku nie przypadnie jednak do gustu każdemu. W pokojach w takim domu rzadko mieszka się w pojedynkę, częściej w dwie lub trzy osoby. Ciężko więc o prywatność i zwyczajny czas sam na sam, a i przestrzeni na swoje rzeczy nie jest zbyt wiele. Różnie może być też z warunkami do nauki. To prawda, że w akademikach bywa głośno, zdarzają się imprezy, a przez cienkie ściany słychać głosy sąsiadów. Ciężej też utrzymać czystość, jeśli trafi nam się współlokator-bałaganiarz. Tak naprawdę jednak to, czy w akademiku będzie się dobrze mieszkało, zależy przede wszystkim od współmieszkańców, na jakich trafimy.

Olga, foto: jarmoluk / Pixabay