You are here
Home > Aktualności > Mediacje w małżeństwie

Mediacje w małżeństwie

Zdecydowaliście się na rozwód? Jeśli widzicie jeszcze dla siebie szansę, warto rozważyć terapię małżeńską, jeśli chcecie zakończyć ten proces bez kłótni, wskazane będą mediacje.

Mediacje są jedną z rozwiązań dla postępowania sądowego rozwiązywania problemów stron, również podczas rozwodów. Mają one charakter dobrowolny, co oznacza, że zawsze każda ze stron może od niej odstąpić. Co więcej jest poufna, rozmowy z mediatorem są objęte tzw. tajemnicą mediacji. Efektem zwykle jest ugoda albo stwierdzenie, że do niej jednak nie doszło.

Warto spróbować mediacji – wspólne rozmowy mogą doprowadzić do ustaleń i kompromisu, co zdecydowanie przyspieszy zakończenie sprawy. Wiele osób myli mediacje z terapią dla par, tymczasem celem mediacji nie jest ratowanie małżeństwa. Radca prawny w mediacji może występować jako mediator albo pełnomocnik jednej ze stron – nie w obu rolach w jednym postępowaniu.

Przede wszystkim mediacje mają doprowadzić do ustalenia zasad rozstania, które zaakceptują obie strony. Mogą rozważać konkretne rozwiązania – m.in. rozwód bez orzekania o winie, kontakty z dzieckiem itd. Mediacja jest zatem krótkoterminowa i ma konkretny cel.

Mediator musi mieć jednak odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia – mogą go wybrać obie strony wspólnie albo sąd. Jego rola jest bardzo ważna, bo mediator rozmawia z każdą ze stron z osobna, a później razem z parą. Czasami trzeba zorganizować dodatkowe spotkania. Dla wielu osób rozmowa przez bezstronną osobę trzecią – np. adwokatem pełniącym funkcję mediatora – jest dużo łatwiejsza niż bezpośrednia rozmowa.

KKw, fot.tumisu/Pixabay

Top