You are here
Home > Edukacja > E-learning. Wady i zalety nauki online

E-learning. Wady i zalety nauki online

komputer

Praca i nauka przez Internet cieszą się rosnącą popularnością nie tylko w dobie koronawirusa. Trend ten będzie się rozwijał zarówno w szkolnictwie, jak i w pracy zawodowej. Jakie są wady i zalety systemu Home Office oraz nauki przez Internet?

Nie każdy z nas jest przygotowany do pracy z domu lub nauki online. Epidemia koronawirusa sprawia jednak, że stajemy przed taką koniecznością – wiele firm zdaje egzamin i z pewnością wprowadzi możliwość pracy zdalnej na stałe. Również o e-learningu słyszymy często – warto z niego korzystać, znając zarówno zalety, jak i wady tej formy nauki.  

E-learning – nowoczesna forma nauczania

Zdalna nauka, czyli edukacja przez Internet, to świetny sposób nauczania z wykorzystaniem komputera i dostępu do Internetu. Na całym świecie jest to już system bardzo popularny – wiele szkół, uczelni, korporacji i mniejszych firmy wdraża zarówno pracę zdalną, jak i e-learning. Prowadzący realizują autorskie kursy na platformach e-learningowych, organizują webinary i dzielą się wiedzą.

Korzyści z e-learningu 

Zalety nauki online to m.in. lepsza efektywność, możliwość wykorzystania nowoczesnych i wygodnych narzędzi – jak komunikatory, czaty, prezentacje itd. Wygodnie można na bieżąco śledzić postępy w nauce. W ten sposób można przeprowadzić m.in. szkolenie, wykład, kurs, podcasty, warsztaty, webinary, czyli seminaria online, prelekcje, a nawet egzaminy. 

Plusem jest też obniżenie kosztów i oszczędność czasu. Taka forma nauki jest też dobra dla osób nieśmiałych, bo łatwiej im wziąć udział w takim kursie. Nie chodzi jedynie o uczniów szkół – to dobra metoda, aby organizować szkolenia dla pracowników. Nie trzeba tracić czasu ani wynajmować sali konferencyjnej czy hotelu. 

Profesjonalne kursy można organizować z dowolnego miejsca. Nie ma też obaw o spóźnienie się na szkolenie czy wystąpienie. Uczestnik może też wybrać czas i miejsce oraz określić swoje tempo. Również kontakt z prowadzącym jest łatwy – komunikator, czat lub audio i wideo na platformie do e-learningu. 

Wady e-learningu

Nauka zdalna wymaga jednak umiejętności koncentracji, samozaparcia i motywacji oraz dobrej organizacji czasu. Ważne jest też przygotowanie miejsca pracy – należy zadbać o komfort, zapewnić ochronę oczom i dobrą postawę. Uczestnicy muszą nauczyć się obsługi platformy, a każdy wykład czy szkolenie wysokiej jakości i dobrze przygotowane. 

W innym wypadku rutyna nie pozwoli się skupić na kwestiach merytorycznych. Dla części osób problemem jest jednak brak indywidualnego kontaktu z lektorem czy innym prowadzącym oraz pozostałymi uczestnikami. Trzeba też poświęcić więcej czasu na samodzielne opanowanie materiału.

Praca i nauka online mają wiele korzyści, ale warto znać też ich ograniczenia – opinie są różne, a wyniki badań nie dają jednoznacznych odpowiedzi. Z pewnością jednak jest to godna rozważenia alternatywa – mimo że dla jednych bardziej odpowiednia, a od innych wymagająca więcej pracy i motywacji. Można jednak zarówno uczyć się, jak i pracować w ten sposób efektywnie i wygodnie, odpowiednio korzystając z tej możliwości.

Kark.kw., foto: Free-Photos / pixabay

Top