You are here
Home > Edukacja > Czytanie dzieciom działa jak witamina!

Czytanie dzieciom działa jak witamina!

czytanie

Wiesz, że czytanie dziecku jest niezwykle ważne, bo działa jak witamina i szczepionka? Zapewnia prawidłowy rozwój i pomaga w nawiązywaniu kontaktów w życiu dorosłym.

Mogłoby się wydawać, że dzieci mające rodziców, jedzenie, dostęp do edukacji i rozrywki, dom itd. mają wszystko, co potrzebne im do rozwoju. Może im jednak brakować czasu spędzanego wspólnie z rodziną – jest to niezbędne do ich zdrowego i szczęśliwego rozwoju. Psycholodzy zgodnie twierdzą, że dzięki temu maluch nauczy się budować relacje z otoczeniem i łatwiej radzi sobie w dorosłym życiu.

Emocjonalna anemia

Żyjemy w szybkich czasach, w których trudno wygospodarować godzinę czy dwie dziennie na wspólną grę, rozmowę, gotowanie itd. Nieprzystosowanie dzieci do funkcjonowania w świecie to emocjonalna anemia. Można jednak jej zaradzić, aby nie stało się niepewne siebie, nadpobudliwe i nie wykazywało się ani brakiem empatii, ani agresją względem otoczenia, depresją itd.

Czytanie może pomóc

Brak czasu dla rodziny sprawia, że dzieci i nastolatkowie w nadmiarze korzystają z nowych technologii, telewizorów, laptopów, tabletów, smartfonów itd. Codzienne czytanie dziecku buduje zasoby malca i jest bodźcem i witaminą dla jego rozwoju, a także szczepionką przeciw złym wyborom. 

Poświęcasz mu czas, okazujesz miłość, uczysz rozróżniania dobra od zła, bogactwa języka, dajesz wiedzę, pobudzasz kreatywność i ciekawość świata, budujesz w nim system wartości moralnych. Czytanie uczy dziecko logicznego i samodzielnego myślenia, oceniania sytuacji, a także buduje odporność na presję innych i modnych trendów, poczucie własnej wartości, podaje przykłady, jak rozwiązywać problemy, a także je uodparnia.

Kar.kw, f: Pexels / Pixabay

Top