You are here
Home > Aktualności > Coaching kariery – czy warto?

Coaching kariery – czy warto?

Coaching kariery staje się coraz bardziej modny. Masz pracę, ale zawsze możesz ją stracić. Warto mieć wtedy plan B, jakąś alternatywę, czyli inny zawód, konkretną profesję, pasję, dzięki której można też zarabiać.

Czym jest coaching?

Coaching – proces rozwoju zachodzący pod okiem trenera osobistego, czyli coacha. Obserwuje on osobę, z którą pracuje, poznaje jej samoocenę, a następnie zaczyna z nią intensywnie pracować na podstawie strategii działania. Jego obecność nakierowuje niczym drogowskaz, ale coach nie podejmuje decyzji za nas – może tylko podpowiadać i wspierać w nowej drodze do kariery.

Dodatkowy motywator

Praca z coachem to możliwość zdobycia nowych umiejętności, ale też zmiany w obszarze kariery. Można się przekwalifikować, ale trzeba wiedzieć, jaki zawód najlepiej do nas pasuje. Osoby nam bliskie nie zawsze są obiektywne, a zatem warto zwrócić się do kogoś z zewnątrz – najlepiej specjalisty, który dodatkowo zmotywuje do działania. Wymaga to jednak co najmniej kilku spotkań – w każdym przypadku liczba ta będzie inna. Z pomocy trenera mogą też korzystać osoby będące na początku swojej drogi zawodowej i dopiero wchodzą na rynek albo pragnące rozwinąć się w dziedzinie, w której pracują i są aktywne od lat.

Wsparcie ze strony coacha ułatwia rozwijanie ważnych kompetencji i umiejętności, a także osiągać wyznaczone cele, również te prywatne i emocjonalne. Nie tylko osoby prywatne chętnie korzystają z usług coacha, czyli osobistego trenera. Zgłaszają się do niego także m.in. przedsiębiorcy, klienci firmowi itd.

Mocne strony

Plan B na życie zawodowe można porównać do oszczędzania pieniędzy na czarną godzinę. Warto też skorzystać ze wsparcia coacha, który potrafi nas nakierować na właściwą ścieżkę. Zadawane przez niego pytania ułatwiają nam odkryć nasze mocne strony, uwierzyć we własne możliwości, pobudzić kreatywność i zaplanować strategię działania. Przede wszystkim – zachęcają nas do aktywnej pracy.

Wiele typów coachingu

Można wyróżnić kilka rodzajów coachingu, m.in. coaching zawodowy, personalny, grupowy, inwestycyjny, coaching życiowy oraz coaching par. Ważne jest jednak, aby wybrać kompetentnego coacha, o odpowiednich kwalifikacjach i wzbudzającego zaufanie. Jeśli z usług coacha korzysta firma, to dział HR znajdzie właściwego trenera, posiadającego wymagane certyfikaty, praktyczne kursy itd.

Jakie są stawki za wsparcie coacha?

Koszt jednej sesji waha się zwykle między 100 a 500 złotych, zależnie od doświadczenia i kwalifikacji coacha. W przypadku doradztwa zawodowego za spotkanie trener liczy ok. 150-300 złotych. Czasami dzięki wsparciu urzędu pracy czy biur karier na uczelniach można także skorzystać z takiej pomocy bezpłatnie.

Każdy ma inny styl pracy, ale nawet najlepszy specjalista nie z każdym nawiąże świetną relację – czasami po prostu nie pozwoli na to różnica charakterów.

KKw, fot.geralt/Pixabay

Top