You are here
Home > Zdrowie i rodzina > Co warto wiedzieć, decydując się na rozwód?

Co warto wiedzieć, decydując się na rozwód?

Jeśli rozwód staje się przykrą koniecznością, musisz ostatecznie podjąć tę trudną decyzję. Stało się. Warto jednak wiedzieć kilka rzeczy, aby łatwiej oswoić się z lękami i tym, co nieznane.

Sprawy rozwodowe zwykle nie są łatwe dla żadnej ze stron. Zanim zdejmiesz obrączkę, warto zastanowić się nad kilkoma tematami, przemyśleć je na spokojnie. Przede wszystkim musisz wybrać swojego pełnomocnika w sądzie, czyli adwokata. Nie lekceważ jego pracy, gdyż dobry adwokat może naprawdę wiele pomóc.

Przede wszystkim adwokat

Możesz wierzyć, że wszystko pójdzie gładko, dogadacie się i załatwicie sprawę polubownie, w urzędzie też odbędzie się bez stresu, ale kręte drogi prawniczych zawiłości nie są proste dla kogoś, kto nie zajmuje się tym na co dzień. Adwokat to dobry przewodnik, ma wymaganą wiedzę i doświadczenie, więc warto skorzystać z jego wsparcia. Wie, jak wypełnić wnioski, gdzie złożyć dokumenty itd. – można uniknąć wtedy stresu i zaoszczędzić czas. Wśród wielu prawników wybierz specjalizującego się w sprawach rozwodowych, empatycznego, ale konkretnego.

Życie to nie bajka

Być może Twoja Druga Połowa była też Twoim przyjacielem, ale przyjacielski rozwód zdarza się na filmach – i to też rzadko. To trudna sytuacja, pełna emocji, wspomnień, wzajemnych pretensji i żalu. Łatwo o spięcia, wybuchy, nawet zazdrość. W takich sytuacjach trudno zachować spokój, ale trzeb a oddzielić emocje od problemu.

Przygotuj się

Skoro rozwód może nas emocjonalnie zmęczyć, warto się do niego wcześniej przygotować. Świat po rozwodzie wydaje się trudny i skomplikowany, ale trzeba go sobie poukładać na nowo i od nowa zorganizować – czy nawet zbudować – dom. Emocje nie powinny przykryć innych spraw, które mamy do uporządkowania – jak wspólny majątek, dzieci, pies, kwestia mieszkania, pracy, alimentów itd. Jeśli przechodzisz przez rozwód z orzeczeniem o winie, musisz mieć też dowody… Warto zachować ostrożność i dystans, nie spieszyć się, przeanalizować stan majątkowy itd.

Zabezpiecz się

Niezwykle istotna jest też kwestia finansów – to strach przed brakiem środków do życia budzi paraliżuje wiele kobiet przed wystąpieniem o rozwód. Musisz znać Wasz stan majątkowy, będzie trzeba przecież zapłacić czynsz za mieszkanie, płacić za ubezpieczenie auta i paliwo, media, Internet, poniesiesz też wydatki bieżące itd.

Spróbuj podliczyć wszystko orientacyjnie, np. biorąc pod uwagę ostatnie 3 miesiące. Kwestia komplikuje się, jeśli macie dzieci – kosztuje wszystko, np. ubrania, jedzenie, akcesoria do szkoły, przedszkole itd. Do kosztów utrzymania wlicza się też udział dziecko w opłatach za mieszkanie, media, Internet itd. Dołącz też wniosek o przyznanie alimentów – aby określić ich wysokość, musisz dokładnie wszystko policzyć.

Przemoc w rodzinie

Jeśli jesteś ofiarą przemocy fizycznej lub psychicznej, załóż na policji tzw. niebieską kartę. Nie można się tego wstydzić i czuć się winną. Nie ukrywaj się, zrób u lekarza obdukcję, zgłoś się po pomoc. Warto nagrywać to, co dzieje się w domu – choćby telefonem. Odzywki, zachowania itd.

Zadbaj o dzieci

Dla dzieci to również nowa sytuacja, musisz zorganizować im nowe życie i dać poczucie bezpieczeństwa. Nie powinny być świadkami Waszych kłótni, nieporozumień, wyrzutów, awantur i wzajemnych pretensji. Takie sytuacje wpływają na ich san psychiczny. Musicie, mimo wszystko, zadbać o nie – ich komfort, bezpieczeństwo i przyszłość. Nie wciągajcie dzieci w gierki między Wami, nie opowiadajcie o sobie, nie wypytujcie. Ustalcie, z kim będą mieszkać, jakie będą dni odwiedzin itd.

Kw.l1, fot.stevepb/Pixabay

Top