You are here
Home > Zdrowie i rodzina > Ból głowy w ciąży – które leki przeciwbólowe i przeciwzapalne wybrać?

Ból głowy w ciąży – które leki przeciwbólowe i przeciwzapalne wybrać?

ból głowy

Ból głowy w ciąży to jedna ze zwyczajnych przypadłości i nie byłoby się czym martwić, ale… czy możesz łyknąć tę samą tabletkę, którą zwykle zażywałaś przed ciążą? Wiele leków nie jest wtedy wskazanych.

Ciąża a leki przeciwbólowe

Bóle głowy, zatok czy innych części ciała zwykle łagodzimy różnymi środkami z apteki, np. aspiryną. Warto wiedzieć, które środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym można ze spokojem łykać i będą bezpieczne zarówno dla ciężarnej kobiety, jak i dla dziecka. Poniżej znajdziesz cenne podpowiedzi.

Ból głowy oraz gorączka nie dokuczają nam w ciąży przesadnie często, ale warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Wcześniej łykałyśmy tabletkę, która zwykle działała już po kilku minutach, a problem wkrótce przestawał nas trapić. W ciąży jednak trzeba uważać. Lekarze słusznie przestrzegają, że w tym stanie nie wszystkie leki można przyjmować, gdyż mogą okazać się one groźne dla dziecka. Jak radzić sobie z silnym bólem głowy lub gorączką? Jakie leki można wziąć? Za w pełni bezpieczny lek w ciąży lekarze wymieniają po prostu paracetamol.

Cenne źródła wiedzy

Dobrym źródłem wiedzy, czy dany lek może wziąć kobieta w ciąży i karmiąca piersią, jest Laktacyjny Leksykon Leków. Szukamy w niej substancję czynną i znajdziemy informację co do ryzyka. Warto też korzystać z przygotowanej przez amerykańską FDA (Agencję do Spraw Żywności i Leków, Food and Drug Organisation) klasyfikacji leków – różne środki przypisane są do jednej z pięciu poniższych kategorii:

A – leki ze znikomym zagrożeniem dla zdrowia dziecka; nie wykazano ich szkodliwego działania na płód;

B – środki medyczne względnie bezpieczne dla płodu; badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu albo zaobserwowano nieprawidłowości, których jednak nie stwierdzono w badaniach przeprowadzonych u ciężarnych kobiet;

C – leki, które potencjalnie mogą być niebezpieczne dla płodu; badania wykazały, że u zwierząt mogą one działać np. embriobójczo, alb też nie przeprowadzono badań u ludzi. Należy je zażyć jedynie wtedy, gdy korzyści z ich zastosowania znacznie przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu;

D – środki, co do których udowodniono, że mogą negatywnie wpłynąć na płód – podawane tylko wtedy, gdy nie ma innego rozwiązania co do leczenia lub wystąpił stan zagrożenia życia;

X – leki o udowodnionym szkodliwym działaniu na płód; nie podaje się ich ciężarnym ani kobietom, które potencjalnie mogą zajść w ciążę.

Co stosować na ból głowy?

Najlepiej nic nie stosować, poczekać, aż ból minie – np. wyjść na świeże powietrze. Jeśli jednak to nie pomoże, zerknij do domowe apteczki. Na pewno masz wiele leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jednak kobieta będąca w ciąży powinna wybrać paracetamol, który wg klasyfikacji FDA należy do kategorii lekowej B i może przynieść ulgę zarówno w przypadku bólu, jak i gorączki.

Przyjmowany w nadmiarze też jest szkodliwy, np. dla wątroby i nerek. Maksymalna zalecana dobowa dawka to 4 g – dla przeciętnej osoby, ale dla kobiety ciężarnej z pewnością należy tę ilość zmniejszyć. Warto też wiedzieć, że aspiryna oraz ibuprofen nie są wtedy dozwolone.

Czego zdecydowanie trzeba unikać?

Kobieta w ciąży powinna unikać leków takich jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, bo mogą one negatywnie wpływać na stan płodu. Ibuprofen jest niebezpieczny zwłaszcza w pierwszym i trzecim trymestrze. Poronienia i inne konsekwencje były wśród zbadanych przypadków (np. wzrost ryzyka zahamowania czynności skurczowej macicy w trakcie porodu). Aspiryna może np. zwiększyć ryzyko nadmiernego krwawienia w czasie porodu.

W przypadku silnego bólu głowy warto zatem przetestować domowe sposoby – zrobić chłodne okłady, wyjść na spacer, położyć się i odpocząć, wysypiać się, nawadniać organizm, a w razie nasilenia bólu udać się do lekarza. Konsultacja jest konieczna, jeśli ból stanie się bardzo dokuczliwy. Lekarz może przepisać bezpieczny dla kobiet w ciąży antybiotyk.

Karolin, foto: RobinHiggins / /Pixabay

Top